Mikrokvalifikacije i jačanje kapaciteta strukovnog obrazovanja i osposobljavanja

10.
svibanj
2023
Mikrokvalifikacije i jačanje kapaciteta strukovnog obrazovanja i osposobljavanja

U Europi sve veći broj ljudi treba ažurirati svoja znanja, vještine i kompetencije kako bi popunili praznine između svog formalnog obrazovanja i potreba društva i tržišta rada koje se brzo mijenjaju. Održavanje i stjecanje novih kompetencija ključno je za omogućavanje aktivnog sudjelovanja u društvu, za osiguranje kontinuiranog osobnog, društvenog i profesionalnog razvoja kao i za poticanje zapošljivosti i socioekonomskih inovacija. Dok srednjoškolske kvalifikacije igraju ključnu ulogu u Europi, alternative se sve više vide kao način dodavanja i/ili reforme postojećih kvalifikacijskih sustava. Mikrokvalifikacije (eng. Microcredentials) često se prikazuju i promiču kao novi način na koji pojedinci mogu izgraditi vlastiti profil vještina (portfelj) prikupljanjem i ‘slaganjem’ iskustva učenja na fleksibilan način, vlastitim tempom i prema vlastitim prioritetima…

Cijeli dokument možete pogledati i preuzeti ovdje: MC.VET Newsletter (1)